En İyi Açık Kaynak IDE'yi Nasıl Seçerim?

Tarafından Admin

En önemli ve sık kullanılan programlama araçlarından biri, entegre bir geliştirme ortamıdır (IDE). Her biri benzersiz özelliklere sahip birçok açık kaynaklı IDE vardır. En iyi açık kaynak kodlu IDE’nin seçilmesi tam olarak ne tür bir programlama yapılacağını, kullanılacak dili ve hedef platformu düşünmeyi gerektirecektir. Bazı IDE’ler çok çeşitli araçlar sunacak, ancak dik bir öğrenme eğrisi ile gelecek, diğerleri ise aşırı basit olabilirken, kolaylık sağlayacak şekilde çok az şey sağlayabilir. En iyi açık kaynaklı IDE, iş akışını engellemeyen ve daha uygun bir programlama deneyimi sağlayan bir olacaktır.

Açık kaynak kodlu bir IDE seçmenin faydalarından biri, pek çoğunun mevcut olmasıdır. Bir dizi ticari IDE lisansını açık kaynağa dönüştürerek daha önce pahalı olan geliştirme ortamlarını herkes için ücretsiz hale getirmiştir. Ek olarak, açık kaynak geliştirme topluluğu, topluluk kullanımı için güvenilir IDE’ler yaratmaya oldukça yatırım yaptı ve bunu birkaç kez yaptı. Bu, çok yetenekli, çok güçlü bir açık kaynak araçları alanını terk etti.

ilan

Bir kişinin ihtiyaçları için hangi açık kaynak IDE’nin en iyi olduğuna karar vermesine yardımcı olabilecek ilk iki faktör, hangi işletim sisteminin ve programlama dilinin kullanılacağını belirlemek olacaktır. Bazı IDE’ler platformdan bağımsızdır, ancak diğerleri değildir. Bu, bazı seçimleri ortadan kaldırabilir. Özellikle tek bir dile yönelik IDE’ler var ve eklentiler aracılığıyla çok amaçlı olan ve dillerine özgü işlevselliklerine sahip olan başkaları da var. Hedef dili destekleyen IDE’leri bulmak da seçenekleri daraltmaktadır.

Açık kaynak kodlu bir IDE’nin özellikleri dikkate alınması gereken bir şeydir. Metin editörlerini vurgulayan sözdiziminden daha az çalışan basit programlar var. Alternatif olarak, standart yöntem imzaları girme ihtiyacını önleyen otomatik kod oluşturmaya izin veren IDE’ler vardır. İkisi arasında da var. Bu karar her programcı için benzersizdir, çünkü bazıları daha büyük IDE’lerin çok fazla yol aldıklarını hissederken, bazıları bu özellikler olmadan programlayamazlar.

En iyi açık kaynaklı IDE, programlayıcı için sezgisel olan bir kullanıcı arayüzüne sahip olmalıdır. Kullanıcı normalde bakmayacağı bir yere gizlenmiş önemli özelliklere ve menülere sahipse, IDE kullanmak için hiçbir neden yoktur. Programcının kafa karıştırıcı bulduğu bir tasarımla uğraşmak sadece zaman kaybına neden olur ve hayal kırıklığına neden olur.

Son olarak, açık kaynaklı yazılım topluluk desteklidir. Açık kaynak kodlu piyasaya sürülen çok etkileyici ticari IDE’ler oldu ancak ana şirket desteği bıraktı ve topluluk bunu almadı. Biri seçilen açık kaynak IDE’nin hala onun etrafında bir kalkınma topluluğunun bulunduğundan emin olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü programlama dilleri düzenli olarak değişir ve IDE’yi güncel tutmadan hızlıca eski hale gelir.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın