Farklı Coğrafi Kodlama Servisleri Nelerdir?

Tarafından Admin

Coğrafi kodlama hizmetleri sağlayıcıya göre değişir. Çoğu servis şirketi, fiziksel adres bilgilerini enlem ve boylam coğrafi koordinatlarına dönüştüren hizmetler sunar. Bazı sağlayıcılar dönüşüm hizmetleri için ücret alırken, diğerleri hizmeti ücretsiz sağlar. Her çevrimiçi harita servisinin doğrudan çevrimiçi harita ile etkileşime girmesi için kendi uygulama programlama arayüzü vardır.

Üniversiteler ve diğer büyük kurumlar, fiziksel adres bilgilerini ilgili coğrafi koordinatlara dönüştürmeleri için bireylere ve gruplara yardımcı olacak araçlar geliştirmiştir. Bu kuruluşların birçoğu, kullanıcıların ayrıştırılmış veya ayrıştırılmamış bir biçimde veya bir kerede bir toplu adres şeklinde sağlanan bir adresi coğrafi kodlamak için coğrafi kodlama hizmetlerini kullanmalarına izin verir. Bu hizmetler çevrimiçi olarak veya kullanıcının bilgisayarına indirilen bir uygulama aracılığıyla sağlanır. Her kuruluş, hizmetlerinin veri enterpolasyonunu tamamlaması için verinin sağlanacağı formatı sağlar.

Bireysel kullanıcılar veya belirli programlar, belirli bir haritalama sisteminin coğrafi kodlama servislerine erişmek için bir uygulama programlama arayüzüne erişebilir. Uygulama programlama arayüzü, programın kendisi tarafından işlenecek programa verilerin coğrafi koordinatlara nasıl sağlanacağına ilişkin kuralları ve spesifikasyonları içerir. Her çevrimiçi haritalama programı, kullanıcıların programla etkileşime girmesi ve coğrafi koordinatları İnternet tabanlı haritaya yerleştirmesi için özel bir arayüz kullanır. Bu haritalar, milyonlarca kullanıcı tarafından aylık olarak İnternet veya küresel konumlandırma sistemleri aracılığıyla belirli yerler bulmak için kullanılmaktadır.

ilan

Tüketicilere küresel konumlandırma hizmeti satan şirketler, telefon rehberlerinde bulunan bilgileri tüketicilerin çeşitli cihazlardan erişebilecekleri bilgilere çevirmek için coğrafi kodlama hizmetlerini kullanır. Elde taşınır cihazların çoğu, cihazın içinde konumlandırma bilgisi içerir, böylece kullanıcı, kullanıcının mevcut konumunun belirlenmiş bir kilometre yarıçapı içindeki belirli bir hizmetle ilgili bilgilere erişebilir. Otomobiller, yoldayken sürücülere yardım sağlamak için bunların içinde konumlandırma cihazlarını da içerir. Bu hizmetleri sağlayan şirketler, o kişinin mevcut coğrafi koordinatlarına dayanarak bir tüketiciye belirli reklamlar da sağlayabilir.

Bireyler ayrıca yürüyüş veya diğer maceralar için rotaları veya diğer yer işaretlerini belgelemek için coğrafi kodlama hizmetlerini kullanır. Bu kişiler, belirli bir harita oluşturmak için bir maceraya atılmadan önce enterpolasyon servislerini kullanabilirler. Maceradayken, kullanıcı verileri daha sonra kullanmak üzere saklamak için elde tutulan bir konumlandırma cihazında bir dönüm noktası işaretleyebilir. Eve döndükten sonra, kullanıcı coğrafi koordinatları fiziksel bir adrese ters çevirmek için bir coğrafi kodlama servisi kullanabilir.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın