Farklı Güvenlik Duvarı Uygulaması Türleri Nedir?

Tarafından Admin

Güvenlik duvarı cihazları, tek tek bilgisayarlar, yerel bilgisayar ağları veya büyük şirketler için üç tür gelir. Sonuncusu, kamuya Internet’te çalışan çalışan sunucular, çalışan bilgisayarlar ve hassas verilerin depolandığı arka uç sunucular için korumaya ihtiyaç duyar. Bazı kişiler, hem gelen hem de giden iletişimler için koruma fazlalığı sağlamak üzere bir tür, iki veya üç türün bir kombinasyonunu seçebilirler.

Bir donanım güvenlik duvarı aracı, tek tek bilgisayar ağlarında veya birden fazla şirket bilgisayarına hizmet veren atanmış güvenlik duvarı sunucularında bir ekran yönlendiricisi olabilir; bunlardan bazıları, yazılım güvenlik duvarları ile uyumluluk sağlar veya ek fazlalıklar için ekran yönlendiricileridir. Bir yazılım güvenlik duvarı aracı için, bağımsız bilgisayarlara, tek tek bilgisayar ağlarına veya büyük şirket güvenlik duvarı düzen tasarımlarına yüklenebilen çözümler vardır. Bunların tümü, hangi portların trafiğe açılacağı veya kapatılacağı bireysel ayarlara izin veren, iletişime izin verilen temel kural ayarlarını takip eder. Sanal bir güvenlik duvarı uygulamasına ihtiyaç duyanlar için, yazılım güvenlik duvarı sistemlerinde bulunanlarla aynı korumalar alınabilir; ancak, bu sanal güvenlik duvarları, çoğu standart yazılım güvenlik duvarının yapamayacağı gibi, bireyin veya işletmenin sanal ağ kullanımını korur.

ilan

Donanım cihazları, kişisel bilgisayar ağları veya büyük kurumsal güvenlik duvarı tasarımları hakkındaki bilgi paketlerini tarayan ve filtreleyen yönlendiriciler olabilir. Ek olarak, hem ileri hem de arka uç sunucuları hem de çalışan ve uzak şirket ofisi ağlarına sahip büyük işletmeler için, genellikle adanmış sunucular, bir işletmenin tüm ağına yönelik güvenlik duvarı görevlileri olarak işlev gören proxy sunucuları olarak hizmet eder. Gizli kredi bilgileri veya sağlık kayıtları içerebilen arka uç sunucularını korumak için, filtreleme yönlendiricilerini, sunucu grupları ile proxy sunucular arasında birleştiren bir güvenlik duvarı tasarımları vardır. Birçok donanıma adanmış sunucu, ağdaki tüm bilgisayarlara güncel korumalar sunmak için yerleşik işletim sistemleri ve kolayca güncellenebilen güvenlik duvarı programları ile birlikte gelir.

Yazılım cihazları, içeriden ve dışarıdan izinsiz girişleri taramak ve bunlara karşı korumak için bireysel veya ağ güvenlik duvarı cihazı korumaları sağlar. Yazılım tabanlı bir güvenlik duvarı aracı, hangi trafik kategorilerinin bilgisayara veya ağa girmesine veya çıkmasına izin verildiğine dair kişiselleştirilmiş kural ayarları sunar. Ek olarak, yazılım uygulamaları, sistem yöneticilerinin güvenlik duvarı güvenlik açıklarını ve kuralların değiştirilmesi gerekip gerekmediğini not etmek için izleyebilecekleri denetim günlükleri sunar. Ayrıca, ağlara ek güvenlik duvarı koruması katmanları sunan yazılım uygulama ağ geçitleri ve devre düzeyinde ağ geçitleri de vardır.

Sanal yazılım uygulamaları bireyleri, küçük işletmeleri veya büyük işletmeleri korumak ve bu korumayı sanal ağ kullanımı için sunmak için var. Daha fazla trafik ve uygulama kullanımı sanal ağlara geçtikçe risk, kötü amaçlı yazılımların ve bilgisayar korsanlarının sanal bulutta çalışırken korunmayan sistemlerden yararlanma riskidir. Sanal bir güvenlik duvarı aracı, yetkisiz erişimi reddedebilir, gelen ve giden trafiği şifreleyebilir, yetkili kullanım seviyeleri sağlayabilir ve bu tür saldırıları önleyebilir.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın