Depresyon için Farklı Yoga Türleri Nelerdir?

Tarafından Admin

Depresyon için ya aktivite seviyelerini arttırmaya ve vücudun stres tepkisini azaltmaya ya da nefes alma ve meditasyon gibi restoratif uygulamalara yoğunlaşmaya odaklanan birkaç ana yoga tarzı vardır. Depresyon için ana yoga pozları , artan aktivite için Dolphin Pose, Dolphin Plank Pose ve Wild Thing ve Corpse Pose, Easy Pose ve Lotus Pose’u içerir. Araştırmalar, hangi özel stilin uygulandığı fark etmeksizin, depresyon tedavileri için yapılan yogaların çoğunun etkili olabileceğini bulmuştur. Birçoğu, yoganın zihinsel işlevini geliştirdiğine, stresi azalttığına ve travma sonrası stres bozukluğu ( TSSB ) semptomlarının bir kısmını hafiflettiğine inanıyor.

2009 Harvard çalışmasında, depresyon ve kaygı için yoga kullanımı ve dünyadaki çeşitli çalışmalardan derlenen veriler üzerinde duruldu. Yoga, 2008 Utah çalışmasında stresi ve ağrı tepkisini azalttığı tespit edilirken, 2005 yılında yapılan bir Alman çalışmasında yoga, depresyon duygularını% 50’ye kadar azalttığını buldu. Benzer şekilde, yoga ve odaklanmış solunum uygulamalarının Avustralya gazilerinde TSSB’nin etkilerini azalttığı, orta ila şiddetli semptomları hafif ila orta derecede semptomlara indirgendiği bulunmuştur.

ilan

Depresyon için bir yoga türü, güç kazanmaya ve kalp atış hızını artırmaya odaklanır. Genellikle daha yorucu olan bu pozlar, solunum ve farkındalık bileşeni eklerken, depresyonda düzenli egzersiz yapma ile aynı şekilde hareket eder. Depresyon hastaları için faydalı olan ilk poz seti omuz açmaya, çekirdek kuvvetine ve bacak esnekliğine odaklanan Dolphin Pose ve Dolphin Plank Pose’dir. Wild Thing, tüm vücut direncini artırmaya ve kollarını, bacaklarını ve sırtını germeye odaklanan bir diğer güçlü bina pozudur. Bu pozlar kalp atış hızını ve gücünü artırarak vücudun stres yanıtının şiddetini azaltabilir.

Depresyon için restorasyon yoga biraz farklı bir yaklaşım alır ve hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı iyileştirmek için nefes alma farkındalığı ve meditasyon tekniklerine odaklanır. Ana restoratif yoga, depresyon için poz veriyor; bireyin derin nefes almak için yattığı Ceset Pose’yi ve bireylerin bacakları farklı yönlerde çapraz olarak oturduğu Kolay Poz ve Lotus Pose’u içeriyor. Bu pozlar dengeli ve merkezlenmiş olma hissi yaratmak için tasarlanmıştır ve ayrıca depresyon ve anksiyeteyi azalttığı tespit edilen meditasyon uygulamaları ve nefes egzersizleri ile de devam ederler. Depresyon için restoratif yoga kullanmak, daha zorlayıcı yoga pozlarına güvenle katılamayan kişiler için genellikle avantajlıdır.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın