Diyetinizle Kolesterolü Düşürmeye Nasıl Gidilir?

Tarafından Admin

Kolesterolü diyetinizle düşürmek, aldığınız doymuş yağ miktarını büyük ölçüde azaltırken, doğal olarak yağ bakımından düşük ve kolesterolü boşaltan gıda tüketiminizi büyük ölçüde arttırır. Çözünebilir lif açısından zengin yiyecekleri yemek, diyetinizle kolesterolü düşürmenin etkili bir yolu olduğunu da kanıtlamıştır. Yüksek miktarda çözülebilir lif içeren yiyecekler de düşük yağ içerir ve kolesterol içermez. Yüksek düzeyde düşük yoğunluklu lipoproteinle ( LDL ) (“kötü” kolesterol şekli) mücadele etmek için düzenli olarak tüketilen yiyeceklere çiğ sarımsak eklenmesi zamana dayanmıştır ve şiddetle tavsiye edilir.

Kolesterol düzeyleri temel olarak, et, yumurta sarısı, tam yağlı süt ürünleri, hindistancevizi ve macadamia fıstığı gibi bazı fındıklarda bol miktarda bulunan doymuş yağın alımından etkilenir. Diyetinizle kolesterolü düşürmek, bu yiyeceklerin tüketimini azaltmadan elde edilemez. Uygulamaya koyabileceğiniz bazı ipuçları, tüm yumurta yerine yumurta beyazı yemek, kolesterol düzeyleri normale dönene kadar kırmızı etleri ortadan kaldırmak ve yüzde 1-2 yağ içeren süt ürünlerini seçmek. Yağsız süt ürünlerinden kaçınılmalıdır çünkü mineral kalsiyumun uygun şekilde emilebilmesi için bir miktar yağ gerekir.

ilan

Ayrıca, tercihen organik olarak yetiştirilen taze meyveler, sebzeler ve yadigarı taneleri ile yapılan yemekler hazırlayarak diyetinizle kolesterolü düşürmeye devam edebilirsiniz. Bu sağlıklı besinler sadece besinler açısından zengin değil, aynı zamanda doğal olarak düşük, çözünür lif açısından yüksek ve kolesterol içermeyen doğal olarak düşüktür. Heirloom taneleri arasında hecelenmiş , kamut, arpa, darı ve kinoa bulunur. Çözünebilir lif, bağırsaklardaki yağların bağlanmasına yardımcı olarak kan dolaşımına girmelerini önler ve kötü kolesterol seviyenizi yükseltir.

Çözünür lif bakımından zengin yiyecekler arasında yulaf ezmesi , fasulye, bezelye, yulaf kepeği ve narenciye bulunur. Çözünür lif bakımından zengin yiyecekleri tüketerek, diyetinizle kolesterolü düşürmenin bir yolu onları, zevk aldığınız yemekleri yapmak için kullanmaktır. Örneğin, birçok insan, kırmızı et yerine çok az miktarda hindi veya tavukla yapılan fasulye, kırmızı biber yerine hindi veya tavuk gibi bir yemeğin tadını çıkarır, ya da vejeteryan yemeği olabilir. Narenciye meyveleri, az yağlı yoğurtla doldurulmuş lezzetli meyve salataları yapmak için kullanılabilir veya bir blender içinde bir yüzlü hazırlanabilir. Meyve salataları, üçten fazla çeşit meyve içermemelidir.

Çiğ sarımsak ilavesi, diyetinizle kolesterolü düşürmenin çok etkili bir yoludur. Sebze salatası ve biber gibi yemeklere eklenebilir. Bazı insanlar taze havuç suyu yaptıklarında bir veya iki karanfil suyu içmeyi tercih ederler, daha sonra bunları bir araya getirirler, bu da birçok kişi için şaşırtıcı derecede hoş bir tat oluşturur.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın