Karayılan otunun özü nedir?

Tarafından Admin

Düğün çiçeği ile ilgili bir çiçek, karayılan otunun bazen actaea racemosa olduğu bilinmektedir. ABD’de, öncelikle doğu kıyılarındaki eyaletlerde yetişir. Bu bitkinin kökleri ve yeraltı gövdeleri çoğunlukla hasat edilir ve daha sonra karayılan otu ekstresi üretmek için öğütülür. Bu, artrit ve ateşin yanı sıra, çeşitli kadın koşullarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bitkisel bir takviyedir .

Bu bitki genellikle uzun, kalın bir kök boyunca yetişen beyaz, kabarık çiçeklerle karakterizedir. Koyu yeşil renkli olan yaprakları olabilir. Çiçekleri açmadan hemen önce ortaya çıkan birkaç beyaz tomurcuk olabilir.

Karayılan otunun özü, haplar, çaylar veya sıvı özütler dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde gelir. Genellikle soya veya kızılcıktan yapılanlar gibi diğer takviyelerle birleştirilir. Bu şekilde kullanıldığında, genellikle hap formunda üretilir.

Karayılan otu ekstraktının birçok kullanımından biri menopoz ile ilişkili semptomları tedavi etmektir. Bunlardan birkaçı, gece terlemeleri , sıcak basmalar ve ruh hali değişimlerini içerir. Çoğu menopozal kadın, günlük olarak özü almanın bu durumları kontrol etmede daha etkili olduğunu tespit eder.

ilan

Bu ek, adetin düzenlenmesinde de faydalı olabilir. Yüksek stres seviyelerinden dolayı gecikmiş dönemlerden muzdarip kadınlar, bu bitkinin özellikle yararlı olduğunu görebilir. Bunun nedeni karayılan otunun ekstraktının uterus uyarıcısı olduğu düşünülebilir.

Bu bitkinin uterusu harekete geçirdiğine inanılması, aynı zamanda emeğin indüklenmesinde kullanımına da katkıda bulunabilir. Bu amaçla sık sık doğu Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir ormanlık bitki olan mavi kohosh ile eşleştirilir. Hamile kadınlar doğum sırasında bir ebe veya hekim tarafından tavsiye edilmedikçe karayılan otu almaktan kaçınmalıdır.

Yerli Amerikalıların, bu tür kadın sorunlarını tedavi etmek için ilk karayılanı kullanan olduğuna inanılıyor. Bu nedenle, bazen squawroot denir. Ayrıca, bu bitkisi yılan ısırıklarının tedavisinde kullanmış olabilirler. Bu çiçeğin köklerine bazen bundan dolayı çıngırak veya kara yılan kökü denir.

Öncelikle kadınların rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmasına rağmen, ağrılı veya şişmiş eklemleri olan erkekler de bu eki faydalı bulabilir. Karayılan otunun doğru dozajı cinsiyete, yaşa ve kullanım amacına göre değişebilir. Bu nedenle, bu maddeyi kullanmadan önce bir bitkisel uzmana veya doktora danışmak en iyisidir.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın