Kobalamin ve Folat Arasındaki Bağlantı Nedir?

Tarafından Admin

Kobalamin ve folat , her ikisi de vücudu yakından etkilediği ve birindeki eksiklik veya fazlalığın, diğer besin maddelerinin seviyelerini etkileyebileceği ile ilgilidir. Örneğin, düşük kobalamin seviyesine sahip bir kişi folat eksikliği gelişebilir. Diyetini sadece folatla tamamlayan düşük seviyeli kobalamin seviyesine sahip biri, muhtemelen kobalamin eksikliğini kötüleştirecektir. Hem kobalamin hem de folattan yeterli düzeyde elde etmek önemlidir. Yiyecekler veya takviyeler yoluyla büyük miktarlarda folat tüketmek, aksi takdirde görünür olabilecek semptomları düzelterek mevcut bir kobalamin eksikliğini gizleyebilir.

B-12 Vitamini, Kobalaminin genel adıdır. Balık, kümes hayvanları, et, yumurta ve süt gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Ayrıca tahıllara ve ekmeklere eklenir ve çoğu temel vitamin formülasyonunda bulunur. Önerilen günlük kobalamin ödeneği günlük 2.4 mikrogramdır (mcg).

ilan

Gelişmiş ülkelerde çoğu sağlıklı insan yeterli miktarda kobalamin almaktadır. Yaşlı yetişkinler ve düşük mide asitliği, bağırsak bozuklukları ve zararlı anemisi olanlar gibi sindirim yoluyla besinleri emmekte güçlük çeken insanlar kobalamin eksikliği yaşama riski altındadır. Gelişmiş ülke nüfusunun yüzde 1,5 ila 15’inin bir miktar kobalamin eksikliği olduğu tahmin edilmektedir. Kobalamin eksikliğinin belirtileri arasında kırmızı kan hücrelerinin normalden daha büyük olduğu bir durum olan halsizlik, kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, zayıflık ve megaloblastik anemi sayılabilir. Bir eksiklik, emilim sorunlarını önlemek için tipik olarak B-12 enjeksiyonları ile tedavi edilir.

Folat suda çözünür bir B vitaminidir. Folatın sentetik versiyonuna folik asit denir. Folat, yeşil yapraklı sebzelerde, kuşkonmaz ve bamya gibi diğer sebzelerde, kavun ve muz gibi meyvelerde, mercimeklerde ve diğer baklagillerde, mantarlarda, portakal ve domates suyunda ve organ etlerinde bulunur. Bir folat eksikliği megaloblastik anemiye, ayrıca gebelik kaybı ve doğum kusurlarında bir artışa yol açabilir.

Folat için BKİ 400 mcg’dir. Yeterli folat seviyeleri kandaki homosistin seviyelerini azaltır, vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur, proteinin metabolizmasına yardımcı olur ve hücre büyümesine ve bölünmesine yardımcı olur. Pek çok ekmek ve tahıl folik asit ile güçlendirilmiş ve bu da gelişmiş ülkelerde eksiklikleri göreceli olarak nadir hale getirmektedir.

Bir hastanın hem kobalamin hem de folatta eksik olup olmadığını belirleyen bir kan testi, eğer bireyin sinirlilik, depresyon veya paranoya gibi davranışsal veya zihinsel değişiklikler gösterip göstermediğini gösterebilir. Kobalamin ve folat eksikliğinin özellikle yaşlılarda davranış değişikliklerinde bir faktör olması muhtemeldir. Her iki besin maddesinde bir eksikliğe işaret edebilecek fiziksel belirtiler açıklanamayan halsizlik, halsizlik, baş dönmesi veya ağrılı bir ağız ve dildir.

ilan

İlginizi Çekebilir

Yorum yapın